Skip to main content

Parcel · Map D0062100

147 ELM ST

Owner: TORRES JOHN

Assessed value

$229,040

$187,040 bldg · $42,000 land

Est. annual tax

$8,202

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

TWO FAMILY

RA15

Year built

1890

3,680 sqft

Building

Style
COLONIAL
Year built
1890
Living area
3,680 sqft · 2.0 stories
Exterior
FRAME-HI
Heat
CAPE · GAS

Recorded sales

  1. Nov 7, 2018

    Bk/Pg OPM-180016

    $300,000
  2. Dec 2, 2004

    Bk/Pg OPM-40022

    $348,000

More on Elm St