Skip to main content

Parcel · Map K0147100

63 GILBERT ST

Owner: PORZELT NICHOLAS

Assessed value

$172,760

$127,050 bldg · $45,710 land

Est. annual tax

$6,187

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA15

Year built

1920

1,678 sqft

Building

Style
OLD STYLE
Year built
1920
Living area
1,678 sqft · 2.0 stories
Exterior
ALUM/VINYL
Heat
CAPE · OIL

Recorded sales

  1. Sep 11, 2023

    Bk/Pg OPM-220116

    $358,000
  2. Nov 13, 2013

    Bk/Pg OPM-130010

    $227,500

More on Gilbert St