Skip to main content

Parcel · Map K0138100

236 NORTH MAIN ST

Owner: FOLEY TYLER JAMES

Assessed value

$111,230

$70,000 bldg · $41,230 land

Est. annual tax

$3,983

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA15

Year built

1840

1,197 sqft

Building

Style
OLD STYLE
Year built
1840
Living area
1,197 sqft · 2.0 stories
Exterior
ALUM/VINYL
Heat
OLD STYLE · OIL

Recorded sales

  1. Apr 29, 2021

    Bk/Pg OPM-200119

    $156,000
  2. Oct 14, 2020

    Bk/Pg OPM-200005

    $85,000

More on North Main St