Skip to main content

Parcel · Map D0076600

37 RIDGEWOOD ACRES

Owner: DUPONT ROGER A & CATHERINE P

Assessed value

$231,350

$162,190 bldg · $69,160 land

Est. annual tax

$8,285

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA80A

Year built

1969

2,304 sqft

Building

Style
COLONIAL
Year built
1969
Living area
2,304 sqft · 2.0 stories
Exterior
FRAME-HI
Heat
CAPE · OIL

Recorded sales

  1. Dec 1, 2003

    Bk/Pg OPM-30034

    $338,000

More on Ridgewood Acres