Skip to main content

Parcel · Map V0273900

417 HIGH ST EXT

Owner: DAVIDSON JAMES A & ELLEN J

Assessed value

$132,440

$71,050 bldg · $61,390 land

Est. annual tax

$4,743

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA80A

Year built

1954

1,120 sqft

Building

Style
RANCH
Year built
1954
Living area
1,120 sqft · 1.0 story
Exterior
BRICK
Heat
SPLIT LEVEL · OIL

Recorded sales

  1. Sep 23, 2016

    Bk/Pg OPM-150110

    $163,000

More on High St Ext