Skip to main content

Parcel · Map K0144700

79 HIGH ST

Owner: DAVIDSON JAMES A & JOYCE S

Assessed value

$191,170

$135,730 bldg · $55,440 land

Est. annual tax

$6,846

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA15

Year built

2005

1,968 sqft

Building

Style
CAPE
Year built
2005
Living area
1,968 sqft · 2.0 stories
Exterior
ALUM/VINYL
Heat
SPLIT LEVEL · GAS

Recorded sales

  1. Apr 14, 2005

    Bk/Pg OPM-40106

    $293,000
  2. Jun 17, 2004

    Bk/Pg OPM-30124

    $75,000

More on High St