Skip to main content

Parcel · Map D0073500

1255 OLD NORTHFIELD RD

Owner: GILMORE DAVID B JR

Assessed value

$187,390

$119,980 bldg · $67,410 land

Est. annual tax

$6,710

35.81 mills · FY2026

Acreage

Land use

SINGLE FAMILY

RA80A

Year built

1983

2,117 sqft

Building

Style
RAISED RANCH
Year built
1983
Living area
2,117 sqft · 1.0 story
Exterior
ALUM/VINYL
Heat
SPLIT LEVEL · PROPANE

Recorded sales

  1. Dec 4, 2017

    Bk/Pg OPM-170018

    $255,000
  2. Jun 15, 2006

    Bk/Pg OPM-50090

    $267,000
  3. Dec 15, 2004

    Bk/Pg OPM-40040

    $120,000
  4. Nov 3, 2004

    Bk/Pg OPM-40013

    $120,000

More on Old Northfield Rd